Eski Maçları Nasıl İzlerim?

Ülkemizde ve Dünya’nın geri kalan birçok futbol ülkesinde, bugüne dek milyonlarca müsabaka düzenlendi. Bunların içerisinde izlemeye doyulamayan maçlar, tarihe adını altın harflerle yazdıranlar, tarihi değiştirenler veya yalnızca bir anıyla zihinlere kazanan birçok farklı müsabaka bulunmakta. Futbol tutkunlarının büyük bir kısmı, eskiden izlediği ve kendilerinde birçok hissi aynı anda uyandıran maçlara yeniden bakmayı çok sever. Geçmişte futboldan alınan bu hissi yeniden elde etme imkanı sunan eski maçlar, internetin bizlere bahşettiği imkanlar sayesinde birçok farklı platform içerisinde bulunmaktadır.

Hiçbir eski maç takibi canlı maç izlemenin yerini tutmasa da, nostalji duygusuna erişmek de insanlık için oldukça kıymetli. Biz insanlara futbol sevincinin küçük yaşlarda aşılayan efsane maçlar, artık canlı maç izle siteleri sayesinde tek bir tıkla bulunabiliyor. Ancak birçok futbol tutkunu, bu sitelerin hangileri olduğundan haberdar değil. Aşağıda yer alan iki ana başlığın içerisinde yer alacak bilgiler, hangi sitelerden eski maçları izleme imkanına ulaşma imkanına sahip olduğumuzu açıklamakta.

Eski Maç İzle Siteleri

Futbolun her dönemine dair orijinal içerikler, internet sayesinde kısa bir süre içerisinde kullanıcıların hizmetine sunulabilmektedir. Ülkemizde ve Dünya’da en çok kullanılan video izleme sitesi YouTube, bu içeriklerin büyük bir kısmını barındıran başlıca platformdur. Dünya futbol tarihinin en popüler müsabakalarının 90 dakikalık kayıtları, internet erişimi olan her insana ücretsiz olarak ulaşabilir.

Özellikle de geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız pandemi süreci, YouTube ve Twitter’dan eski maç izleme ritüelini yaygınlaştırdı. Bu ritüelin illegal canlı maç izle sayfalarından yapıldığını keşfeden FIFA, Dünya Kupası’nın en önemli maçlarının kesintisiz versiyonlarını resmi kanallarına yükledi. YouTube ve Twitter’dan FIFA’nın sayfalarını ziyaret edenler, futbolun en özel anlarını birinci kaynağından takip edebilme lüksüne ücretsiz bir biçimde erişebilmektedir.

Dünya çapında kıymeti büyük olan maçlara ulaşmak giderek kolaylaştı. Ancak ülkemizde oynanmış tarihi müsabakalara erişim, günümüzde dahi epey zor. Bu zorluğu aşmak isteyenler, internetin en derin noktalarına dahi keşif turları yapmakta. Yakın bir döneme dek birçok dev maçın 90 dakikalık kaydını bulmak neredeyse imkansızdı. Ancak günümüz teknolojisinin geldiği nokta, Süper Lig hayranlarının da eski maç izleme ritüellerine dahil olabilmesinin önünü açtı.

beIN Connect Uygulaması Ücretli Mi

Günümüzde Süper Lig’in resmi yayıncılığını üstlenen beIN Connect, internet harici kullanımlarda mütemadiyen eski maçları izleyicinin karşısına çıkarmaktadır. Özellikle de büyük maçların oynanacağı dönemlerde, o maçın büyük olmasına katkıda bulunan müsabakalar yayınlanmaya başlar. Eski maçların kayıtları ise, yalnızca oynanan sezonu kapsayacak bir şekilde verilmekteydi. Son dönemde yapılan köklü değişikliklerle birlikte, beIN Connect ve Digiturk çatısı altında yayımlanan tüm maçları tek bir tıkla elde etmek mümkün hale geldi.

Özellikle de Digiturk’ün hayatımıza girdiği 2000’lerden bu yana birçok dev müsabakayı bünyesinde toplayan beIN Connect, dijital uygulamalarında bu maçları tüm abonelerine servis etmektedir.

TOD TV Nasıl Kullanılır

beIN Connect’in bu yılın ilk günlerinde güncellenen hali TOD, futbol izleyicilerinin kullandığı başlıca aplikasyonlardan biridir. Futbolla birlikte dizi, film, belgesel ve canlı TV içeriklerini de hizmete sunan uygulama; kullanıcılara internetin olduğu her yerde hizmet verebilmektedir. Eski maçları takip etmek isteyen kullanıcılar, TOD TV’nin maç izleme alanına gelerek aradığı müsabakayı bulma imkanına erişir. Kullanıcıların yoğun talepleri sonucunda geliştirilen bu özellik, TOD uygulamasının popülaritesini de arttırmıştır.